DRAMA BANQUET ~ END OF YEAR AWARDS
BANQUET AWARDS 2016 - MAY 27, 2016
BANQUET AWARDS 2015
BANQUET AWARDS 2014
BANQUET AWARDS 2013
Outstanding Understudy
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization of a role you may never get to perform in front of an audience.
Winners: Katherine Ortiz, Amanda Fellman, Kassidy Krimmel, Hunter Clark
Outstanding Stagehand
Recognizes those students who show commitment and dedication to work behind the scenes.
Winners: Madeline Szymanski
Best Ensemble Member
Recognizes those students who have made the most of their ensemble role, creating strong characters and showing exemplary conduct during the rehearsal process
Winners:
9 to 5: Megan McCormick, Julie Rand, Madeline Remley, Tara Fraley, Shelby Pope, Adrianne Cook
Holocaust: Sami Blosser, Rebekka Daniel, Emily Kuhn
Best Dancer
Recognizes students who make a commitment to the demands and discipline in the art of dance
9 to 5: Madyson Davis, Kassidy Krimmel, Kamryn Frantz, Taylor P.
Showcase: Chase DuVall
Best Cameo Performance
Recognizes those students who take the smallest of roles and create strong characters for a memorable performance.
Winners:
9 to 5: Annie Valade, Alex Altweis
Holocaust: Austin Cevender, Kyle Roop
Best Character Performer
Recognizes those students who take a chance by playing the crazy, goofy roles that the audience loves to laugh at.
Winners:
9 to 5: Sydney Varga, Becky Fournier
Holocaust: Sean Bacon
Best Supporting Performer
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization that goes along with portraying a supporting character.
Winners:
9 to 5: Chandler Gorr, Tyler Benore,
Holocaust: Harrison King, Madyson Davis
Best Leading Performer
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization that goes along with portraying a leading character.
Winners:
9 to 5: Emily Farnan, Molly Skowronek, Sophia Marciniak, Justin Corns, Chris Smith
Holocaust: Mackenzi Corns, Blain Shinkle, Parker Thompson, Hunter Clark
SHOWCASE AWARDS
Best Vocals: Winner: Megan McCormick
Overall Act Winner: Harrison King
Outstanding Freshman, Junior High & Elementary Students
Recognizes the students who have shown dedication their first year at the high school, junior high, and elementary levels.
Winners:
Jr Hi: Patrick Eason
Elementary: Alivia Overbee
Freshman: Jessica Benore, Nicole Liebnau, Sarah Matlow, Olivia Przeniczny, Melanie Moore, Josie Groll, Hannah Waters, Mackenzie Box
Outstanding Seniors
Recognizes the students who have spent their last year of high school dedicating their time to the theatre arts by participating in all three shows
Winners: Mackenzi Corns, Hannah Kessler, Chris Smith, Sean Bacon
Director’s Awards
Recognizes the student directors of Showcase
Hannah Kessler, Mackenzi Corns, Emily Farnan, Molly Skrownek
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD
Sammi Blosser, Chris Smith, Sean Bacon
Supporting Cast Award
Recognizes the dedication of a supporting cast member
Lane and Luann Fraley
Stephanie and Joe Watkins
Outstanding Techie of the year
Recognizes those students who have gone above and beyond the call of duty behind the scenes.
Winner: Ashley Jacobs and Kaylee Kirtos
Outstanding Thespian
An award given to those students who have dedicated an extraordinary amount of time and energy to the theatre arts department. The Thespian with the highest number of Thespian Points
Winner: Chris Smith, Mackenzi Corns
Seniors:
Sean Bacon,
Sami Blosser,
Justin Corns,
Mackenzi Corns,
Emily Farnan,
Becky Fournier,
Autumn Guiberson,
Caleb Jensen,
Hannah Kessler,
Nate Leach,
Sophia Marciniak,
Bekah May,
RJ Rainsberger,
Molly Skowronek,
Chris Smith,
Logan Smith,
Annie Valade,
Sydney Varga.
BANQUET AWARDS 2011
Outstanding Newbie
Dearly Departed – Hannah Skowronek
Beauty & the Beast – Taylor Weathers
Outstanding Understudy
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization of a role you may never get to perform in front of an audience.
Awarded to: Jerry Rand
Outstanding Stagehand
Recognizes those students who show commitment and dedication to work behind the scenes.
Ashley Jacobs, Kayleigh Curtis, Austin Purpich
Best Ensemble Member
Recognizes those students who have made the most of their ensemble role, creating strong characters and showing exemplary conduct during the rehearsal process
Dearly Departed – Blain Shinkle
Beauty & the Beast – Brittany Bonin, Dana Bush, Tyler Frederick, Hannah Kessler, Hannah Cluckey, Becky Fournier, Beckah May, Becky Herroon,
Best Dancer
Recognizes students who make a commitment to the demands and discipline in the art of dance
Beauty & the Beast – Crystal Stone
Showcase – Mariah Robinette
Best Cameo Performance
Recognizes those students who take the smallest of roles and create strong characters for a memorable performance.
Dearly Departed – Mackenzie Corns
Beauty & the Beast Trevor Sharp, Sophia Marciniak, Ailey Smith, Chris Smith
Best Character Performer
Recognizes those students who take a chance by playing the crazy, goofy roles that the audience loves to laugh at.
Dearly Departed – Sami Blosser Beauty & the Beast – Katie Bandi, Sarah Vaught, Dan Przeniczny, Bailey Rogaliner, Sean Bacon
Best Supporting Performer
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization that goes along with portraying a supporting character.
Dearly Departed – Jerry Rand, Sarah Vaught,
Beauty & the Beast – Jacob Hoskins, Chelsea Smith, Dillon Cordray, Tyler Krueger
Best Leading Performer
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization that goes along with portraying a leading character.
Dearly Departed – Clara Brown, Kyle Krygielski
Beauty & the Beast – Kyle Krygielski, Tara Althaus
SHOWCASE AWARDS
Exemplary showcase performances
Best Solo Vocal Performance - Jeff Bugert
Best Ensemble Vocal Performance Showcase Dan Quigley, Caleb Sizemore, Rachel Mayer
Outstanding Freshman
Recognizes the students who have shown dedication their first year at the high school level
Awarded to: Tyler Benore, Becky Fournier, Katherine Ortiz
Outstanding Junior High
Awarded to: Jocelyn Groll
Outstanding Elementary
Awarded to: Kyleigh Franz, Katrina Reynolds
Outstanding Seniors
Recognizes the students who have spent their last year of high school dedicating their time to the theatre arts by participating in all three shows
Chelsea Smith, Jerry Rand, Kelcey Garnder, Katie Bandi, Sarah Vaught, Kyle Krygielski, Jenny Spader
Director’s Awards
Recognizes the student directors of Showcase
Chelsea Smith, Tyler Krueger, Katie Bandi
Supporting Cast Award
Recognizes the dedication of a supporting cast member
George & Tracy Spader, Frank & Jennifer Rand
Bedford Community Players Carol Kwaitowski Award
Presented to Chelsea Smith
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD
Dillon Cordray
Jenny Spader
Kyle Krygielski
Katie Bandi
Chelsea Smith
Outstanding Techie of the year
Recognizes those students who have gone above and beyond the call of duty behind the scenes.
Presented to: Grant Meade
Outstanding Thespians
A senior award given to those students who have dedicated an extraordinary amount of time and energy to the theatre arts department in their four years at the high school by participating in most every show.
AWARDED TO: Chelsea Smith
SENIORS:
Dillon Cordray
Tyler Krueger
Bailey Rogaliner
Jerry Rand
Kyle Krygielski
Tara Althaus
Kelcey Garner
Chelsea Smith
Hannah Skowronek
Clara Brown
Jacob Hoskins
Katie Bandi
Sarah Vaught
Taylor Weathers
Dan Przeniczny
Dana Bush
Brittany Bonin
Hannah Cluckey
Rachel Koepke
Mariah Robinette
Crystal Stone
Jenny Spader
Rachel Mayer
Dan Quigley
Mark Prenkert
Amanda Bauerschmidt
Kara Danner
Alec Zahm
Caleb Presnell
Travis Colston
Greg Pontasch
Ryan Seals
Danielle Priolo
Sam Swan
Victoria Adkins
Courtney Hayward
BANQUET AWARDS 2010
Outstanding Newbie One Acts– Dustin Brown
Outstanding Newbie Urinetown – Katie Bandi
Best Ensemble Member One Acts – Katie Shepherd
Best Ensemble Member Urinetown – Victoria Hisey, Emily Ialacci, Hillary Hoffman
Outstanding Stagehand – Cody Pickard
Best Dancer Urinetown – Brittany Tincher
Best Dancer Showcase – Crystal Stone
Best Cameo Performance One Acts– Tara Althaus,
Best Cameo Performance Urinetown – Michael Bacon, Megan Henes, James Cassada, Jerry Rand, Sarah Vaught
Best Character Performer One Acts – Sami Blosser, Dillon Cordray
Best Character Performer Urinetown – Jacob Hoskins, Chelsea Smith
Best Supporting Performer One Acts – Addison Bork
Best Supporting Performer Urinetown – Addison Bork, Kyle Krygeilski, Tyler Krueger
Best Solo Vocal Performance Showcase – Becka May
Best Duet Vocal Performance Showcase – Aaron Zraik & Abbey Maraugha
Best Instrumental Performance Showcase – Melissa Bialeki
Best Overall Act - A Very Potter
Best Leading Performer One Acts – Cassidy Tompkins
Best Leading Performer Urinetown – Cassidy Tompkins, Aaron Zraik, Zach Zawodny, Abbey Maraugha
Outstanding Freshman: Hannah Kessler, Mackenzie Corns, Chris Smith
Outstanding Seniors:
Brittany Tincher, Addison Bork, Cassidy Tompkins, Abbey Maraugha, Zach Zawodny, Katie Shepherd, Cody Pickard, Kevin Neuman, Aaron Zraik
Outstanding Understudy: Dillon Cordray
Director’s Awards – Cassidy Tompkins, Zach Zawodny
Supporting Cast Award – Kathy Krueger, Doug & Laurie Althaus
Outstanding Techie of the SEASON – Kelsey Garner
Outstanding Thespians – Addison Bork, Zach Zawodny, Cassidy Tompkins
The Supporting Cast Award – Kathy Krueger, Laurie & Doug Althaus
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD –
$500 – Katie Shepherd
$250 – Abbey Maraugha
$250 – Cassidy Tompkins
BANQUET AWARDS 2009
Outstanding Newbie Xmas Belles – Breanne Blanton, Rachael Cosgro, Jessica Buford
Outstanding Newbie Wizard – Emily Holmes
Best Ensemble Member Xmas Belles – Jerry Rand, Katie Shepherd
Best Ensemble Member Wizard – Kiersten Wells, Cassidy Tompkins, Chelsea Smith
Outstanding Stagehands – Brad Powers, Derek Reed
Best Dancer Wizard – Brittany Tincher
Best Dancer Showcase - Ashley Olsewski
Best Cameo Performance Xmas Belles – Kelcey Garner, Addison Bork
Best Cameo Performance Wizard – Michael Bacon
Best Character Performer Xmas Belles – Kyle Krygielski
Best Character Performer Wizard – Missy Dojcsak, Katie Ialacci
Best Character Performer Showcase – Come Out of the Dumpster – Cassidy & Zach
Best Supporting Performer Xmas Belles – Rachael Rutkowski, Hillary Hoffman
Best Supporting Performer Wizard - Jeremy Beuschlien, Aaron Zraik, Zach Zawodny
Best Solo Vocal Performance Showcase – Aaron Zraik
Best Duet Vocal Performance Showcase - Dillon Cordray & Haley Taylor
Best Instrumental Performance Showcase – Derek Mailoit
Best Dramatic Performance Showcase - Tara Althaus
Best Leading Performer Xmas Belles – Danielle Gamble
Best Leading Performer Wizard – Stephanie Emptage
Outstanding Freshman: Tyler Frederick
Outstanding Seniors (involved in all shows throughout the 2007-08 school year):
Dan Taylor, Brad Powers
Outstanding Jr. Hi: Tyler Benore, Sean Bacon
Outstanding Elementary: Drake Schlagheck, Katrina Reynolds, Arlee Skelton Collin Frederick
Outstanding Understudies: Haley Taylor, Michael Bacon, Dillon Cordray, Tyler Krueger, Jerry Rand
Director’s Awards – Stephanie Emptage, Dan Taylor
Supporting Cast Award – Tina Wells, Karen Ialacci
Outstanding Techie of the SEASON – Alexa Ohlers, Cody Pickard
OUTSTANDING TECHIE NEWBIE: Chris Beck, Derek Taylor
Outstanding Thespians – Stephanie Emptage, Dan Taylor
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD:
Ben Balasz – $300
Kiersten Wells – $400
Stephanie Emptage - $500
BANQUET AWARDS 2008
Outstanding Newbie Good Doctor:
Mitch Teniente, Shane Mendez, Travis Sharp
Outstanding Newbie Grease:
Mike Mominee, Haley McClure, Ashley Olszewski,
Jerry Rand, Haley Taylor
Outstanding Stagehand:
Cody Pickard
Best Ensemble Member Grease:
Cassidy Tompkins, Sami Babkiewicz, Tyler Krueger,
Brittany Tincher
Best Ensemble Member Good Dr.:
Mike Schings
Best Dancer Grease:
Shelby Perkins
Best Dancer Showcase:
Amy Carmichael
Best Cameo Performance Grease:
Jeremy Beuschlein, Adam Duckworth, Stephanie Malik,
Todd Schreiber
Best Cameo Performance Good Dr.:
Rachael Rutkowski
Best Character Performer Showcase I Wish I Could Be Back at College:
Adam Paine, Zach Zawodny, Kristin Kukic
Best Character Performer Grease:
Steven Kiss, Candice Kent, Stephanie Emptage,
Adam Paine, Abby Maraugha, Aaron Zraik
Best Character Performer Good Dr.:
Kelcey Garner, Addison Bork
Best Supporting Performer Grease:
Kristin Kukic, Aaron Ivory, Jenna Rice
Best Supporting Performer Good Dr.:
Adam Paine
Best Solo Vocal Performance: Crazy Little Thing Called Love:
Steven Kiss
Best Duet Vocal Performance Showcase Who Will Love Me as I Am:
Megan Henes and Katie Shepard
Best Instrumental Performance Showcase: Jazz Combo:
Corey Smith, Kelsey Beachum, Carrie Fox, Kate Calhoun, Stephanie Hylinski, Dustin Brown, Sharn Riley,
Chris Johnson, Dustin Cunningham
Best Dramatic Performance Showcase: Grey’s Anatomy Scene:
Sami Babkiewicz, Aaron Ivory
Best Leading Performer Grease:
Tyler Wells, Emily Diener
Best Leading Performer Good Dr.:
Jon Stelzer
Outstanding Freshman:
Tara Althaus, Chelsea Smith
Outstanding Seniors (involved in all shows throughout the 2007-08 school year):
Emily Diener, Adam Paine, Jon Stelzer, Jenna Rice,
Erin Deitzer, Kristen Kukic
Director’s Awards:
Adam Paine, Emily Diener, Sami Babkiewicz
Supporting Cast Award:
Mr. & Mrs. Kiss, Karen Tompkins, Mr. & Mrs. Diener
Outstanding Techie of the Year:
Jon Stelzer, Ben Balazs
Outstanding Thespians:
Adam Paine, Emily Diener
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD:
Adam Paine $250
Jon Stelzer $500
Emily Diener $500
BANQUET AWARDS 2015
BANQUET AWARDS 2014
BANQUET AWARDS 2013
Outstanding Understudy
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization of a role you may never get to perform in front of an audience.
Winners: Katherine Ortiz, Amanda Fellman, Kassidy Krimmel, Hunter Clark
Outstanding Stagehand
Recognizes those students who show commitment and dedication to work behind the scenes.
Winners: Madeline Szymanski
Best Ensemble Member
Recognizes those students who have made the most of their ensemble role, creating strong characters and showing exemplary conduct during the rehearsal process
Winners:
9 to 5: Megan McCormick, Julie Rand, Madeline Remley, Tara Fraley, Shelby Pope, Adrianne Cook
Holocaust: Sami Blosser, Rebekka Daniel, Emily Kuhn
Best Dancer
Recognizes students who make a commitment to the demands and discipline in the art of dance
9 to 5: Madyson Davis, Kassidy Krimmel, Kamryn Frantz, Taylor P.
Showcase: Chase DuVall
Best Cameo Performance
Recognizes those students who take the smallest of roles and create strong characters for a memorable performance.
Winners:
9 to 5: Annie Valade, Alex Altweis
Holocaust: Austin Cevender, Kyle Roop
Best Character Performer
Recognizes those students who take a chance by playing the crazy, goofy roles that the audience loves to laugh at.
Winners:
9 to 5: Sydney Varga, Becky Fournier
Holocaust: Sean Bacon
Best Supporting Performer
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization that goes along with portraying a supporting character.
Winners:
9 to 5: Chandler Gorr, Tyler Benore,
Holocaust: Harrison King, Madyson Davis
Best Leading Performer
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization that goes along with portraying a leading character.
Winners:
9 to 5: Emily Farnan, Molly Skowronek, Sophia Marciniak, Justin Corns, Chris Smith
Holocaust: Mackenzi Corns, Blain Shinkle, Parker Thompson, Hunter Clark
SHOWCASE AWARDS
Best Vocals: Winner: Megan McCormick
Overall Act Winner: Harrison King
Outstanding Freshman, Junior High & Elementary Students
Recognizes the students who have shown dedication their first year at the high school, junior high, and elementary levels.
Winners:
Jr Hi: Patrick Eason
Elementary: Alivia Overbee
Freshman: Jessica Benore, Nicole Liebnau, Sarah Matlow, Olivia Przeniczny, Melanie Moore, Josie Groll, Hannah Waters, Mackenzie Box
Outstanding Seniors
Recognizes the students who have spent their last year of high school dedicating their time to the theatre arts by participating in all three shows
Winners: Mackenzi Corns, Hannah Kessler, Chris Smith, Sean Bacon
Director’s Awards
Recognizes the student directors of Showcase
Hannah Kessler, Mackenzi Corns, Emily Farnan, Molly Skrownek
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD
Sammi Blosser, Chris Smith, Sean Bacon
Supporting Cast Award
Recognizes the dedication of a supporting cast member
Lane and Luann Fraley
Stephanie and Joe Watkins
Outstanding Techie of the year
Recognizes those students who have gone above and beyond the call of duty behind the scenes.
Winner: Ashley Jacobs and Kaylee Kirtos
Outstanding Thespian
An award given to those students who have dedicated an extraordinary amount of time and energy to the theatre arts department. The Thespian with the highest number of Thespian Points
Winner: Chris Smith, Mackenzi Corns
Seniors:
Sean Bacon,
Sami Blosser,
Justin Corns,
Mackenzi Corns,
Emily Farnan,
Becky Fournier,
Autumn Guiberson,
Caleb Jensen,
Hannah Kessler,
Nate Leach,
Sophia Marciniak,
Bekah May,
RJ Rainsberger,
Molly Skowronek,
Chris Smith,
Logan Smith,
Annie Valade,
Sydney Varga.
BANQUET AWARDS 2011
Outstanding Newbie
Dearly Departed – Hannah Skowronek
Beauty & the Beast – Taylor Weathers
Outstanding Understudy
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization of a role you may never get to perform in front of an audience.
Awarded to: Jerry Rand
Outstanding Stagehand
Recognizes those students who show commitment and dedication to work behind the scenes.
Ashley Jacobs, Kayleigh Curtis, Austin Purpich
Best Ensemble Member
Recognizes those students who have made the most of their ensemble role, creating strong characters and showing exemplary conduct during the rehearsal process
Dearly Departed – Blain Shinkle
Beauty & the Beast – Brittany Bonin, Dana Bush, Tyler Frederick, Hannah Kessler, Hannah Cluckey, Becky Fournier, Beckah May, Becky Herroon,
Best Dancer
Recognizes students who make a commitment to the demands and discipline in the art of dance
Beauty & the Beast – Crystal Stone
Showcase – Mariah Robinette
Best Cameo Performance
Recognizes those students who take the smallest of roles and create strong characters for a memorable performance.
Dearly Departed – Mackenzie Corns
Beauty & the Beast Trevor Sharp, Sophia Marciniak, Ailey Smith, Chris Smith
Best Character Performer
Recognizes those students who take a chance by playing the crazy, goofy roles that the audience loves to laugh at.
Dearly Departed – Sami Blosser Beauty & the Beast – Katie Bandi, Sarah Vaught, Dan Przeniczny, Bailey Rogaliner, Sean Bacon
Best Supporting Performer
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization that goes along with portraying a supporting character.
Dearly Departed – Jerry Rand, Sarah Vaught,
Beauty & the Beast – Jacob Hoskins, Chelsea Smith, Dillon Cordray, Tyler Krueger
Best Leading Performer
Recognizes those students who show commitment to the demands of additional rehearsals and memorization that goes along with portraying a leading character.
Dearly Departed – Clara Brown, Kyle Krygielski
Beauty & the Beast – Kyle Krygielski, Tara Althaus
SHOWCASE AWARDS
Exemplary showcase performances
Best Solo Vocal Performance - Jeff Bugert
Best Ensemble Vocal Performance Showcase Dan Quigley, Caleb Sizemore, Rachel Mayer
Outstanding Freshman
Recognizes the students who have shown dedication their first year at the high school level
Awarded to: Tyler Benore, Becky Fournier, Katherine Ortiz
Outstanding Junior High
Awarded to: Jocelyn Groll
Outstanding Elementary
Awarded to: Kyleigh Franz, Katrina Reynolds
Outstanding Seniors
Recognizes the students who have spent their last year of high school dedicating their time to the theatre arts by participating in all three shows
Chelsea Smith, Jerry Rand, Kelcey Garnder, Katie Bandi, Sarah Vaught, Kyle Krygielski, Jenny Spader
Director’s Awards
Recognizes the student directors of Showcase
Chelsea Smith, Tyler Krueger, Katie Bandi
Supporting Cast Award
Recognizes the dedication of a supporting cast member
George & Tracy Spader, Frank & Jennifer Rand
Bedford Community Players Carol Kwaitowski Award
Presented to Chelsea Smith
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD
Dillon Cordray
Jenny Spader
Kyle Krygielski
Katie Bandi
Chelsea Smith
Outstanding Techie of the year
Recognizes those students who have gone above and beyond the call of duty behind the scenes.
Presented to: Grant Meade
Outstanding Thespians
A senior award given to those students who have dedicated an extraordinary amount of time and energy to the theatre arts department in their four years at the high school by participating in most every show.
AWARDED TO: Chelsea Smith
SENIORS:
Dillon Cordray
Tyler Krueger
Bailey Rogaliner
Jerry Rand
Kyle Krygielski
Tara Althaus
Kelcey Garner
Chelsea Smith
Hannah Skowronek
Clara Brown
Jacob Hoskins
Katie Bandi
Sarah Vaught
Taylor Weathers
Dan Przeniczny
Dana Bush
Brittany Bonin
Hannah Cluckey
Rachel Koepke
Mariah Robinette
Crystal Stone
Jenny Spader
Rachel Mayer
Dan Quigley
Mark Prenkert
Amanda Bauerschmidt
Kara Danner
Alec Zahm
Caleb Presnell
Travis Colston
Greg Pontasch
Ryan Seals
Danielle Priolo
Sam Swan
Victoria Adkins
Courtney Hayward
BANQUET AWARDS 2010
Outstanding Newbie One Acts– Dustin Brown
Outstanding Newbie Urinetown – Katie Bandi
Best Ensemble Member One Acts – Katie Shepherd
Best Ensemble Member Urinetown – Victoria Hisey, Emily Ialacci, Hillary Hoffman
Outstanding Stagehand – Cody Pickard
Best Dancer Urinetown – Brittany Tincher
Best Dancer Showcase – Crystal Stone
Best Cameo Performance One Acts– Tara Althaus,
Best Cameo Performance Urinetown – Michael Bacon, Megan Henes, James Cassada, Jerry Rand, Sarah Vaught
Best Character Performer One Acts – Sami Blosser, Dillon Cordray
Best Character Performer Urinetown – Jacob Hoskins, Chelsea Smith
Best Supporting Performer One Acts – Addison Bork
Best Supporting Performer Urinetown – Addison Bork, Kyle Krygeilski, Tyler Krueger
Best Solo Vocal Performance Showcase – Becka May
Best Duet Vocal Performance Showcase – Aaron Zraik & Abbey Maraugha
Best Instrumental Performance Showcase – Melissa Bialeki
Best Overall Act - A Very Potter
Best Leading Performer One Acts – Cassidy Tompkins
Best Leading Performer Urinetown – Cassidy Tompkins, Aaron Zraik, Zach Zawodny, Abbey Maraugha
Outstanding Freshman: Hannah Kessler, Mackenzie Corns, Chris Smith
Outstanding Seniors:
Brittany Tincher, Addison Bork, Cassidy Tompkins, Abbey Maraugha, Zach Zawodny, Katie Shepherd, Cody Pickard, Kevin Neuman, Aaron Zraik
Outstanding Understudy: Dillon Cordray
Director’s Awards – Cassidy Tompkins, Zach Zawodny
Supporting Cast Award – Kathy Krueger, Doug & Laurie Althaus
Outstanding Techie of the SEASON – Kelsey Garner
Outstanding Thespians – Addison Bork, Zach Zawodny, Cassidy Tompkins
The Supporting Cast Award – Kathy Krueger, Laurie & Doug Althaus
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD –
$500 – Katie Shepherd
$250 – Abbey Maraugha
$250 – Cassidy Tompkins
BANQUET AWARDS 2009
Outstanding Newbie Xmas Belles – Breanne Blanton, Rachael Cosgro, Jessica Buford
Outstanding Newbie Wizard – Emily Holmes
Best Ensemble Member Xmas Belles – Jerry Rand, Katie Shepherd
Best Ensemble Member Wizard – Kiersten Wells, Cassidy Tompkins, Chelsea Smith
Outstanding Stagehands – Brad Powers, Derek Reed
Best Dancer Wizard – Brittany Tincher
Best Dancer Showcase - Ashley Olsewski
Best Cameo Performance Xmas Belles – Kelcey Garner, Addison Bork
Best Cameo Performance Wizard – Michael Bacon
Best Character Performer Xmas Belles – Kyle Krygielski
Best Character Performer Wizard – Missy Dojcsak, Katie Ialacci
Best Character Performer Showcase – Come Out of the Dumpster – Cassidy & Zach
Best Supporting Performer Xmas Belles – Rachael Rutkowski, Hillary Hoffman
Best Supporting Performer Wizard - Jeremy Beuschlien, Aaron Zraik, Zach Zawodny
Best Solo Vocal Performance Showcase – Aaron Zraik
Best Duet Vocal Performance Showcase - Dillon Cordray & Haley Taylor
Best Instrumental Performance Showcase – Derek Mailoit
Best Dramatic Performance Showcase - Tara Althaus
Best Leading Performer Xmas Belles – Danielle Gamble
Best Leading Performer Wizard – Stephanie Emptage
Outstanding Freshman: Tyler Frederick
Outstanding Seniors (involved in all shows throughout the 2007-08 school year):
Dan Taylor, Brad Powers
Outstanding Jr. Hi: Tyler Benore, Sean Bacon
Outstanding Elementary: Drake Schlagheck, Katrina Reynolds, Arlee Skelton Collin Frederick
Outstanding Understudies: Haley Taylor, Michael Bacon, Dillon Cordray, Tyler Krueger, Jerry Rand
Director’s Awards – Stephanie Emptage, Dan Taylor
Supporting Cast Award – Tina Wells, Karen Ialacci
Outstanding Techie of the SEASON – Alexa Ohlers, Cody Pickard
OUTSTANDING TECHIE NEWBIE: Chris Beck, Derek Taylor
Outstanding Thespians – Stephanie Emptage, Dan Taylor
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD:
Ben Balasz – $300
Kiersten Wells – $400
Stephanie Emptage - $500
BANQUET AWARDS 2008
Outstanding Newbie Good Doctor:
Mitch Teniente, Shane Mendez, Travis Sharp
Outstanding Newbie Grease:
Mike Mominee, Haley McClure, Ashley Olszewski,
Jerry Rand, Haley Taylor
Outstanding Stagehand:
Cody Pickard
Best Ensemble Member Grease:
Cassidy Tompkins, Sami Babkiewicz, Tyler Krueger,
Brittany Tincher
Best Ensemble Member Good Dr.:
Mike Schings
Best Dancer Grease:
Shelby Perkins
Best Dancer Showcase:
Amy Carmichael
Best Cameo Performance Grease:
Jeremy Beuschlein, Adam Duckworth, Stephanie Malik,
Todd Schreiber
Best Cameo Performance Good Dr.:
Rachael Rutkowski
Best Character Performer Showcase I Wish I Could Be Back at College:
Adam Paine, Zach Zawodny, Kristin Kukic
Best Character Performer Grease:
Steven Kiss, Candice Kent, Stephanie Emptage,
Adam Paine, Abby Maraugha, Aaron Zraik
Best Character Performer Good Dr.:
Kelcey Garner, Addison Bork
Best Supporting Performer Grease:
Kristin Kukic, Aaron Ivory, Jenna Rice
Best Supporting Performer Good Dr.:
Adam Paine
Best Solo Vocal Performance: Crazy Little Thing Called Love:
Steven Kiss
Best Duet Vocal Performance Showcase Who Will Love Me as I Am:
Megan Henes and Katie Shepard
Best Instrumental Performance Showcase: Jazz Combo:
Corey Smith, Kelsey Beachum, Carrie Fox, Kate Calhoun, Stephanie Hylinski, Dustin Brown, Sharn Riley,
Chris Johnson, Dustin Cunningham
Best Dramatic Performance Showcase: Grey’s Anatomy Scene:
Sami Babkiewicz, Aaron Ivory
Best Leading Performer Grease:
Tyler Wells, Emily Diener
Best Leading Performer Good Dr.:
Jon Stelzer
Outstanding Freshman:
Tara Althaus, Chelsea Smith
Outstanding Seniors (involved in all shows throughout the 2007-08 school year):
Emily Diener, Adam Paine, Jon Stelzer, Jenna Rice,
Erin Deitzer, Kristen Kukic
Director’s Awards:
Adam Paine, Emily Diener, Sami Babkiewicz
Supporting Cast Award:
Mr. & Mrs. Kiss, Karen Tompkins, Mr. & Mrs. Diener
Outstanding Techie of the Year:
Jon Stelzer, Ben Balazs
Outstanding Thespians:
Adam Paine, Emily Diener
The Supporting Cast “Vision” SCHOLARSHIP AWARD:
Adam Paine $250
Jon Stelzer $500
Emily Diener $500